eng 36x36ceng 36x36c

Seszele - rejs katamaranem

Największe marzenie każdego żeglarza, i nie tylko .., to Seszele, zachwycające pięknem, czyste, białe, piaszczyste plaże, lazurowa woda i egzotyczna, niemal dziewicza przyroda. Nic dziwnego, że rejon ten uznawany jest za wymarzone miejsce na niezapomniane wakacje. Ten raj na ziemi, liczy 115 wysp i wysepek pochodzenia wulkanicznego i koralowego na Oceanie Indyjskim, z których każda zachęca do odwiedzenia swoim bogactwem przyrody oraz idealną pogodą. Temperatury powietrza w tym rejonie wahają się od 24 do 30 oC. Każda z firm organizujących rejsy na tym akwenie prześciga się w reklamowaniu "raju na ziemi". A jak tam jest?

Seszele to rejon wyjątkowo chętnie odwiedzany i ceniony przez żeglarzy. Praktycznie w każdym terminie spotyka się tam kilka załóg polskich. Polacy wybierają zarówno jachty ekonomiczne jak i te z górnej półki, co chyba nikogo nie powinno już dziwić. Wybierając wysokiej klasy katamaran, zyskujesz znakomitą alternatywę dla wypoczynku w zatłoczonych, wakacyjnych hotelach. Takie rozwiązanie to komfort i bezpieczeństwo żeglowania, wysoki standard wyposażenia, który pozwoli poczuć się, jak w luksusowym pokoju, swoboda i spędzanie wakacji w ciekawy sposób.

Seszele, niewątpliwie są najpiękniejszym i unikalnym miejscem na Świecie! Posiadają bajeczne plaże, których nie znajdziecie gdzie indziej. Niezapomniane kolory Oceanu Indyjskiego, żółwie olbrzymy, granitowe skały, rafy, ..., oraz niezapomniane widoki. Można by o tym pisać w nieskończonych superlatywach, ale tak tam jest!

Akwen podzielony jest na Wyspy Wewnętrzne i Zewnętrzne. Do Wysp Wewnętrznych zalicza się Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette, Curieuse wraz z wyspami położonymi w bliskiej odległości od wymienionych. Wyspy te są dostępne dla żeglugi czarterowej tz. wynajętym jachtem bez zawodowego lokalnego skippera. Większość wysp to parki narodowe, więc za ich odwiedzenie obowiązują opłaty. Wyspy prywatne mają swoje ograniczenia np. dostępna jest tylko plaża, natomiast zwiedzanie wyspy jest możliwe za dodatkową opłatą lub nie jest możliwe. Informacje o dostępności wysp dla turystów przekazywane są wraz z dokumentacją czarteru jachtu przez jego armatora. 

Wyspy Zewnętrzne, to rzadko odwiedzany przez żeglarzy akwen, choć ostatnio coraz bardziej poszukiwany. Amiranty należące do Wysp Zewnętrznych to wyjatkowa atrakcja dla wymagających turystów. Na indywidualne zamówienie organizujemy takie rejsy. Aby popłynąć na wyspy zewnętrzne trzeba wynająć lokalnego skippera. Taki skipper posiada status skippera zawodowego a jacht musi posiadać homologację na żeglugę poza akwen wysp wewnętrznych. Żeglarze, którzy o tym nie wiedzieli i popłynęli jachtem czarterowym na wyspy zewnętrzne poznali sąd seszelski. 

Drugim ograniczeniem dla zagranicznych skipperów, którzy chcą pływać na Seszelach w celach komercyjnych jest obowiązek posiadania zgody / licencji na pracę na Seszelach. Seszele chronią swój rynek pracy i takie nielicencjonowane osoby są szybko wyłapywane i deportowane z zakazem wstępu na Seszele. Dotyczy to wyłącznie skipperów, którzy zmieniają na Seszelach załogi. Nie dotyczy to skipperów, którzy razem z załogą przyjeżdżają na rejs. 

Skąd czarter? Ze względu na lokalizacje międzynarodowego lotniska czarter z Mariny Eden przy Mahé (6 km od lotniska) jest zdecydowanie wygodniejszy pod względem logistycznym niż czarter z wyspy Praslin. 
Jaki jacht? Na Seszelach dominują katamarany z uwagi, że są one wygodniejsze w gorącym klimacie od jachtów jednokadłubowy. Od niedawna dostępne w czarterze są też katamarany motorowe. 

Optymalny termin rejsu na Seszelach. Na Seszelach nie ma cyklonów – żeglować można tutaj przez CAŁY ROK. Najlepsze warunki pogodowe panują tu od listopada do końca marca i miesiące te praktycznie niewiele się nie różnią. Jest to pora „deszczowa”, bardziej dla nas korzystna, ze względu na pojawiające się od czasu do czasu i dające ukojenie od palącego słońca chmury. Wbrew pozorom, podczas pory „deszczowej” deszcz pada sporadycznie (najwięcej w grudniu i na początku stycznia). Na Seszelach, niezależnie od pory roku pogoda potrafi się zmieniać nawet 3 razy dziennie. Podczas naszych rejsów niejednokrotnie mieliśmy słoneczne i bezchmurne poranki, ok. 1-2 godziny przyjemnego, chłodzącego, a następnie znowu bezchmurne niebo i 28 stopni. Podobnie jest od maja do końca października kiedy panuje tzw. pora sucha choć opadów i chmur jest wówczas mniej. Lipiec i grudzień to jedyne miesiące, których lepiej unikać, z uwagi na możliwość pojawienia się silniejszych wiatrów i ryzyka większej liczby opadów. Ceny czarterów jachtów odnoszą się do sezonowości na Seszelach i niewątpliwie wysokie ceny od połowy lutego do końca marca znajdują uzasadnienie w mniejszej fali przybojowej, co czyni łatwiejsze i bezpieczniejsze lądowanie pontonu z załogą na plaży.

Globalizacja dużymi krokami dociera do Seszeli. Zmieniła się na lepsze infrastruktura żeglarska. Przy wyspie Mahé działa nowa nowoczesna Marina Eden Island, zlokalizowana na wyspie o tej samej nazwie. Mahé i Eden Island łączy most. W sąsiedztwie Eden Island zbudowane zostały (są ma ukończeniu) nowe keje. Eden Island to luksusowy apartamentowiec z restauracjami, sklepami i hotelem. Obecnie na Seszelach działa już 7 firm czarterujących jachty, więc wybór jachtów jest teraz większy. Jachty są lepiej wyposażone: agregat 230V, odsalarka, ekspres do kawy, kostkarka lodu, ABC do nurkowania dla każdego załoganta i itd. W Marinie Eden Island praktycznie wszystkie miejsca dla jachtów są zajęte, więc jest mało miejsca dla manewrów portowych. To samo dotyczy odwiedzanych wysp (przybywa jachtów, więc robi się ciasno).

Zaprowiantowanie jachtu. Na Eden Island zlokalizowany jest market Spar, największy market na Seszelach. Jest dobrze zaopatrzony, ale nie jest tani. Kolejne nowe duże sklepy, w których można zrobić zakupy to "STC" zlokalizowane na wyspach Mahé i La Digue. Zaprowiantowanie jachtu jest teraz zdecydowanie łatwiejsze.

Jak tam dolecieć? Z Polski, głównie z Warszawy latają na Seszele linie lotnicze: Emirates, Qatar Airways i Turkish Airlines, więc połączenia są bardzo dobre.

Nasi klienci wracający z Seszeli, wypowiadają się że nie wiedzieli o tym, że w tak wspaniałym miejscu przyjdzie im się znaleźć! To chyba podsumowuje jakie jest to unikalne miejsce.

Zapraszamy do czarterów jachtów oraz skorzystania z naszych rejsów na tym ciekawym akwenie. 

Autor: Mirek

mzrejsy.pl
×