Seszele "inny świat"

Od ostatniej mojej wizyty na Seszelach upłynęło już kilka lat, więc co się zmieniło?

Zmieniła się na lepsze infrastruktura żeglarska. Przy wyspie Mahé działa nowa Marina Eden Island, zlokalizowana na wyspie o tej samej nazwie. Mahé i Eden Island łączy most. W sąsiedztwie Eden Island zbudowane zostały (są ma ukończeniu) nowe keje. Eden Island to luksusowy apartamentowiec z restauracjami, sklepami i hotelem. 

Obecnie na Seszelach działa 6 firm czarterujących jachty, więc wybór jachtów jest teraz większy. Jachty są lepiej wyposażone: agregat 230V, odsalarka, ekspres do kawy, kostkarka lodu, ABC do nurkowania dla każdego załoganta i itd. W Marinie Eden Island praktycznie wszystkie miejsca dla jachtów są zajęte, więc jest mało miejsca dla manewrów portowych.

Na Eden Island zlokalizowany jest market Spar, największy market na Seszelach. Jest dobrze zaopatrzony, ale nie jest tani. Kolejne nowe duże sklepy, w których można zrobić zakupy to "STC" zlokalizowane na wyspach Mahé i La Digue. Zaprowiantowanie jachtu jest teraz zdecydowanie łatwiejsze.

W trakcie naszego dwutygodniowego rejsu spotkaliśmy sześć polskich załóg.

Nie łatwo jest teraz znaleźć miejsce w Marinie La Digue. Za postój jachtu w Marinie La Digue pobierane są teraz opłaty 60 SRC za noc, a za zatankowanie wody ryczałt 350 SRC. W celu zatankowania wody nie trzeba przestawiać jachtu, wąż ciągnie się z kei na jacht. Tankowanie wody trzeba umówić na konkretną godzinę i trwa dość długo. La Digue – prawdopodobnie najpiękniejsza wyspa na świecie!

A to nie nowość, ale lokalne prawo. Plaże na wszystkich wyspach, również na wyspach prywatnych dostępne są dla każdego, co oznacza, że można je odwiedzić, ale nie można udać się na zwiedzanie wyspy. Miałem okazję to zweryfikować na wyspach Felicite i Grande Soeur.

Uruchomione zostały też nowe kierunki żeglugi. Poza granitowymi Wyspami Wewnętrznymi, do których zalicza się Mahé, Praslin, Silhouette, La Digue, można popłynąć na Amiranty należące do Wysp Zewnętrznych. Amiranty to archipelag 11 głównych wysp koralowych należący do Seszeli: 3 atole, 5 pojedynczych piaskowych raf koralowych, 3 wypiętrzone rafy piaskowe, łącznie powierzchnia ok. 11 km². Mieszka na nich ok. 100 mieszkańców z czego 50 na Desroches. Armatorzy posiadają dobrze wyposażone katamarany 58-60 stóp, którymi odbywają takie rejsy. Takie jachty posiadają inną lokalną "licencję", która zezwala im na żeglugę do Wysp Zewnętrznych: Bird Islands, Denis Islands, Desroches, Aldabra i Amirantes. Jachty czarterowe, ogólnie dostępne, takiej licencji nie posiadają. 

Przykładowa trasa tygodniowego rejsu na Amiranty: Dzień 1: Eden Island (pierwsza noc spędzona w okolicy wyspy Mahé); dzień 2: po śniadaniu żeglujemy do Amirantów - zakotwiczenie w Poivre; Dzień 3:  Desroches; dzień 4 Saint Joseph i Darros; dzień 5: African Banks; dzień 6: po śniadaniu żeglujemy do La Digue; dzień 7: Eden Island.

Przykładowa trasa dwutygodniowego rejsu na Amiranty: dzień 1: zaokrętowanie w Eden Island, Mahé / Bay Ternay Marine Park, nocna żegluga do Desroches - 130 Mm; dzień 2 i 3: Desroches; dzień 4 i 5: South i Poivre; dzień 6 i 7: Arros i Saint Joseph; dzień 8 i 9: African Bank; nocna żegluga do Ste Anne Marine Park, Mahé; dzień 10: Ste Anne Marine Park; dzień 11: Eden Island.

Nasz pobyt na Seszelach trwał dwa tygodnie i nie została od nas pobrana opłata lotniskowa w kwocie 40 USD.

Przed wyjazdem na Seszele kupiłem mapę Navionics Africa & Middle East. Lubię korzystać z mapy sondowania w płytkich miejscach oraz na kotwicowiskach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Okazało się, że dla Seszeli mapy Navionics są mało aktualne lub ich nie ma: pławy podejściowe przy Eden Island nie były aktualne, zabrakło mapy portu na La Digue, kotwicowiska, które mnie interesowały nie miały mapy sondowania, itd. Jednym słowem był to zakup nieudany. Uzasadnia to decyzję armatorów jachtów czarterowych, aby ich jachty pływały tylko w porze dziennej.

Autor: Mirek