Lofoty, Norwegia

Norwegia to bardzo malowniczy kraj, morze, góry, fiordy, ale Lofoty są wyjątkowe. Lofoty to archipelag wysp położony, daleko za kołem podbiegunowym. Wyspy te mają swój wyjątkowy urok i klimat, na który składają się ostre i poszarpane szczyty górskie, głębokie fiordy, głośne kolonie ptaków i dziewicza natura. Dominującym przemysłem na Lofotach jest ryboustwo oraz od kilkunastu lat przemysł turystyczny utrzymywany w regionalnym klimacie norweskim. Norwegia, a w tym Lofoty stały się w ostatnich latach bardzo modne dla wszelkich wyjazdów turystycznych (pieszych, rowerowych, samochodowych. kamperowych, itd.) i żeglarskich. W Norwegii w sezonie z roku na rok pływa coraz więcej jachtów z Polski a Lofoty są głównym celem ich żeglugi.

W tym roku żeglując w Norwegii spędziłem na Lofotach półtora miesiąca, więc miałem okazje lepiej poznać ten uroczy archipelag.

W lipcu na Lofotach słońce nie zachodzi, co w praktyce oznacza, że bez okularów przeciwsłonecznych nie da się funkcjonować na pokładzie w godzinach od 23:30 do 00:30, z uwagi że słońce znajduje się wówczas nisko nad horyzontem (nie zachodzi za horyzont) i świeci prosto w oczy. Taki kąt padania światła słonecznego powoduje, że góry, skały, domy, zatoki, drzewa przedstawiają się w bardzo ładnych, intensywnych i niespotykanych kolorach. Widoki przy takim świetle są niesamowite. Każdy kawałek Lofotów jest uroczy. Ja ze swojej strony mogę polecić wyspę Værøya, Sorvägen i wycieczkę do Tind i Å, Rejne i wycieczkę na szczyt Reinebringen (448 m n.p.m.) skąd rozciąga się widok na całe Lofoty, Nusfjord oraz Trollfjord jeden z najładniejszych norweskich fiordów. Każde z tych miejsc ma swój urok, jednakże nie wystarczy do nich tylko przypłynąć, trzeba wybrać się na dalsze lub bliższe piesze wycieczki. Svolvær stolica Lofotów, jest po prostu miasteczkiem ale wycieczka do wodospadu lub w pobliskie góry jest już ciekawa widokowo. Na Lofotach nie będziecie się nudzić, każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Bez trudu złowicie ryby, które za chwilę trafią na patelnię (smażone świeże ryby są wyśmienite).

Autor: Mirek